shape
shape

1-15 HAZİRAN 2024

1-15 Haziran 2024

Dünya Ne Konuşuyor Raporları

“Dünya Ne Konuşuyor?” (DNK) Raporlarımız; Ekonomi, Politika, Çevre, Sosyal ve Teknoloji olmak üzere beş ana başlıkta ayda iki defa okurlarıyla buluşmaya 2024 yılında da devam ediyor. DNK Raporları üyelere özel gönderilmekte olup, üç ay önceki raporlar web üzerinden genel erişime açık halde paylaşılmaktadır.

Detaylar

  • Çin hükümeti gelişmiş yerli üretim tedarik zinciri oluşturmayı hedeflemektedir. Çin’in içerideki üreticileri destekleyerek onları dış müdahalelerden korumayı planlaması Avrupalı üreticileri tedirgin etmiştir. Avrupa Birliği’nin genel endüstriyel gücüne bakıldığında orta ölçekli gelişmiş firmalardan oluşurken, Çin’in gelişmiş firmaları ile mücadele etmek zorunda olması önemli bir sorunu gün yüzüne çıkarmaktadır. Çin’in Avrupa’ya elektrikli araç ihracatı sürekli artarken, Avrupalı üreticilerin endişeleri de aynı doğrultuda artmaktadır.

 

  • G7, her yıl üye ülkelerin bir araya gelip (ABD, Birleşik Krallık, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya ve Kanada) küresel ekonomi yönetimi, uluslararası güvenlik ve yapay zekâ gibi konuları görüştüğü bir gruptur. G7 grubu Rusya – Ukrayna savaşı sonrası Rusya’ya yönelik ağır yaptırımlar uygularken, Çin’in Bir Kuşak Bir Yol girişimine alternatif olarak küresel altyapı yatırım programını işleme almıştır. G7 başlangıçta ekonomik ve politik konularda iş birliği yapma amacıyla kurulsa da Kanada’nın katılmasıyla Soğuk Savaş politikaları grubun gündemine dahil olmuştur. G7 ülkelerinin toplam GSYH’si otuz yıl önce küresel ekonominin %70’ini oluştururken, günümüzde sadece %43’ünü oluşturmaktadır.

 

  • Almanya otomotiv sektöründe faaliyetler mayıs ayında kötüleşmiştir. Sektördeki faaliyetleri puanlayan göstergeye göre, nisan ayında -2,4 puan olan iş durumu mayıs ayında -8,6 puana gerilemiştir. Teknolojiler Merkezi Direktörü, ABD ve Avrupa’nın elektrikli otomobil konusunda Çin ile yaşadığı anlaşmazlıklara Çin’den gelecek tepkinin Alman otomotiv sektörünü ciddi şekilde etkileyeceğini belirtmiştir. Otomotiv sektörü kazanç durumu göstergesi ise eylül ayında -2,0 puandan -17,8 puana kadar gerilemiştir. 

 

  • Çin Dışişleri Bakanı, Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ı ağırlamış ve ülkesinin küresel güç politikalarına karşı koyabilmek adına Türkiye ile stratejik uyumu güçlendirmeye hazır olduklarını ifade etmiştir. Çin kaynaklarından yapılan açıklamalara göre Fidan, Türkiye’nin tek Çin ilkesine saygı duyduğunu ve Çin’in toprak bütünlüğüne zarar verebilecek her türlü faaliyetlere izin vermeyeceğini ifade etmiştir. Fidan, toplantı sırasında BRICS’in ekonomi açısından Türkiye için Avrupa Birliği’ne iyi bir alternatif olabileceğini söylemiştir. Ayrıca Fidan, Türkiye’nin hem Avrupa Birliği hem de BRICS üyesi ülkeler ile farklı platformlarda birçok iş birliği fırsatlarını araştırdığını da belirtmiştir.

 

  • Küresel Güney’de yer alan ve dikkat çeken altı ülke vardır. Bu ülkeler; Brezilya, Türkiye, Hindistan, Endonezya, Suudi Arabistan ve Güney Afrika’dır. Altı ülkenin tamamı G20 üyesi olurken aynı zamanda hem jeopolitikada hem de jeoekonomide oldukça aktiftir. Günümüzde ülkeler tedarik zincirini kendilerine yakın rotalara göre veya aynı görüşü, ortak çıkarı güden ülkelere yakın kurulması üzerine bir politika izlemektedir. Altı devletin her biri belirli konularda ABD veya Çin’e doğru yönelirken; yarı iletken, yapay zekâ, kuantum teknolojisi, 5G telekomünikasyon ve biyoteknoloji istisna olmak kaydıyla altı ülkenin de ticaret yapabilmek için Çin ve ABD arasında bir seçim yapmak zorunda kalacağı söylenmektedir. 

 

  • Ulusal Karşı İstihbarat ve Güvenlik Merkezi Direktörü, Çin’in siber olaylarda en üretken aktör olduğunu belirtirken, aynı zamanda fidye yazılım taleplerinde yüzde yüz oranında bir artış yaşandığını söylemiştir. Siber olaylardaki artış ve Çinli aktörlerinin kullandığı gelişmiş taktikler, geleneksel savunma önlemlerinin artık yeterli olmadığını göstermektedir. Hükümet ve iş dünyası liderleri, tehditler kadar hızlı gelişen dinamik siber güvenlik çerçevesini benimseyerek yenilik yapmalıdırlar. İş dünyası liderleri, altyapının modernizasyonunu savunmalı ve buna yatırım yapmalı, sistemlerin esnek olmasını ve siber aksaklıklar karşısında bağımsız olarak çalışabilmesini sağlamalıdır. 

Hızlı İletişim

Konuyla ilgili merak ettikleriniz veya iletmek istedikleriniz için hemen bize yazabilirsiniz!

Diğer Raporlar