shape
shape

DÜNYA GÜNDEMİNDE BUĞDAY

Dünya Gündeminde Buğday

Araştırma Raporları

Bu rapor; ulusal ve uluslararası analiz ve raporlar kapsamında stratejik ürün olarak değerlendirilen buğdayın Türkiye ve dünyadaki üretimine, ekim alanlarına, tüketimine, ithalat ve ihracatına, üzerindeki manipülasyona ve 2023 öngörülerine kadar çok yönlü bir yapıda incelenerek Konya Ticaret Borsası’na özel olarak hazırlanmıştır.

Detaylar

İklim krizinin etkisi ve uluslararası gündemle birlikte 2021-2022 yılları dünyada tarım ve gıdanın öne çıktığı bir dönem oldu. Pandemi, küresel ısınma, Rusya-Ukrayna Savaşı, ambargolar, tedarik zincirlerinde bozulmalar, göç, emtia fiyatlarındaki yurtiçi ve yurtdışında yaşanan ekonomik sıkıntılar tarımın önemini bir kez daha ortaya koydu. Un, yağ gibi stratejik ürünlerde hammadde tedariği ülkeler için ön plana çıktı. Türkiye’nin girişimleri ile hayata geçen ve temel gıda tüketiminin hammaddesini oluşturan buğday özelinde ise Karadeniz Tahıl Koridoru dünya için bir umut oldu, piyasalar rahatladı.

Bu kapsamda “Dünya Gündeminde Buğday” başlıklı çalışmada spesifik olarak buğdayı; Türkiye’nin Güncel Buğday Ekonomisi, Savaş ve Buğday: Ekonomi Politik Perspektifi, Küresel Ahlak ve Kıtlık Tehlikesi başlıkları altında üç bölümde ele aldık.

Bu raporu; ulusal ve uluslararası analiz ve raporlar kapsamında stratejik ürün olarak değerlendirilen buğdayın; Türkiye ve dünyadaki üretimine, ekim alanlarına, tüketimine, ithalat ve ihracatına, üzerindeki manipülasyona ve 2023 öngörülerine kadar çok yönlü bir yapıda inceleyerek Konya Ticaret Borsası için özel olarak hazırladık.

Hızlı İletişim

Konuyla ilgili merak ettikleriniz veya iletmek istedikleriniz için hemen bize yazabilirsiniz!

Diğer Raporlar